שיטות טיפול ברפואה סינית

מטפל ברפואה סינית עם דיקור סיני:

 
דיקור סיני או אקופונקטורה (מלטינית: acus = מחט, pungere = לדקור) הינה שיטת טיפול המבוססת על החדרת מחטים דקות במיוחד למיקומים שונים בגוף. דיקור סיני הינו אוסף של שיטות המבוססות על אותה התיאוריה - תיאוריית הערוצים (מרידיאנים,  בסינית: ג'ינג לו jing luo), שהיא חלק מהרפואה הסינית.

טיפול ברפואה סינית בעזרת מחטים המוחדרים לעור הגוף
על פי תיאוריה זו, הגוף כולו מחובר ברשת סבוכה ובלתי נראית של "ערוצים", או "תעלות", בדומה לרשת העורקים או למערכת העצבים. רשת זו של מרידיאנים שולטת על תיפקוד האדם כולו, מקושרת לאיברים הפנימיים ואף מחברת ומקשרת את האדם לסביבה החיצונית. ברשת זו אלו זורמת מהות אנרגטית המכונה צ'י (Qi). באמצעות דיקור במחטים (אקופונקטורה) של נקודות ספציפיות על ערוצים אלו, ניתן להשפיע על הצ'י, ודרך כך להשפיע על כל תפקודי הגוף והנפש, אשר מהווים יחידה אחת במתן טיפול ברפואה סינית.
 
טיפול בדיקור סיני נמצא בשימוש נרחב על ידי מטפל ברפואה סינית בסין מזה אלפי שנים, והתפתח עם השנים לשיטה בטוחה ולא מכאיבה, המאפשרת אפקט טיפולי מיידי במצבים רפואיים רבים ומגוונים.
 
 

אלקטרו-אקופונקטורה: 

 
טיפולי אלקטרו בשילוב אקופונקטורה
שיטה מישנית לדיקור סיני מסורתי (אקופונקטוה). מדובר בפיתוח מודרני של הדיקור המסורתי. בשיטה זו מעבירים פולסים חשמליים בין מחטי הדיקור באמצעות מכשיר חשמלי ייעודי. בדיקור המסורתי מגרים את המחטים לפעולה באמצעות נגיעה בהן מספר שיטות, נגיעה הנקראת "סטימולציה", מכיוון שהיא מעוררת את המחטים לפעולה, בדומה לעצם הדיקור עצמו. סטימולציה זו מעוררת תחושה אופיינית סביב המחט או אף לאורך המסלול (המרידיאן) הנדקר. 
 
קיימים מצבים בתהליך של טיפול ברפואה סינית מסוג זה בהם נדרש גירוי חזק במיוחד של המחטים, כמו במצבים של שיתוקים בעקבות אירוע מוחי, ירידה בתחושה וכדומה. במצבים אלו עושים לעיתים שימוש במכשיר אלקטרו-אקופונקטורה על מנת להשיג את הגירוי החזק או המתמשך שזקוקים לו, גירוי שקשה יותר להשיג עבור מטפל ברפואה סינית בעזרת דיקור ידני רגיל. 
 
 

טיפול בצמחי מרפא:

הטיפול בצמחי מרפא מהווה נדבך חשוב ברפואה הסינית, ונמצא בשימוש רחב מזה אלפי שנים. הטיפול מתבצע באמצעות התאמה אישית של פורמולות קלאסיות הנמצאות בשימושו של מטפל ברפואה סינית מזה מאות ואף אלפי שנים.
הפארמקולוגיה הסינית כלוללת למעלה מחמשת אלפים צמחים וחלקי צמחים שונים, כמו גם מינראלים ואף חלקי חיות. 

טיפול סיני בעזרת צמחי מרפא מסוגים שוניםבכל אזור בסין נעשה שימוש בצמחים מעט שונים, אולם יש כשלוש מאות עד ארבע מאות צמחים אשר מהווים את הבסיס המשותף של רפואת הצמחים הסינית ואיתם בעיקר אנחנו עובדים כאן, מחוץ לסין.
 
טיפול סיני באמצעות צמחי מרפא, ניתן לפי אבחנה המתבצעת על ידי מטפל ברפואה סינית, והצמחים כמעט תמיד ניתנים כפורמולות, כלומר מרשמים של קומבינציות של צמחים בהתאם לאבחנתו של מטפל ברפואה סינית בכל מקרה ומקרה, תוך כדי התאמה אישית למטופל הספציפי. 
 
טיפול בצמחי מרפא הנו כלי טיפולי עוצמתי בעזרתו ניתן לטפל במצבים רבים ומגוונים, החל מהתקררויות חולפות, אשר בעזרת צמחים ניתן לעזור להן לחלוף מהר יותר, דרך טיפול בבעיות עיכול, ועד לטיפול במחלות אוטואימוניות, גידולים, או מחלות פנימיות קשות וכרוניות אחרות. 
 
 

מוקסה:

"מוקסיבציה", או טיפול במוקסה היא שיטת טיפול ברפואה סינית, המקובלת בסין מזה אלפי שנים. 
מוקסה הינה תערובת של עלי לענה סינית אשר נטחנים ביחד עם כותנה או עם צמחים אחרים. את תערובת המוקסה מבעירים בסמוך לגוף המטופל ויוצרים חום מקומי.
מטפל ברפואה סינית באמצעות מוקסה וסימון האיזורים בגוף


ישנן צורות שונות בהן משתמשים במוקסה: 

 
כתערובת בתפזורת, מוקסה בקונוסים, מוקסה בצורת סיגר (עטוף בנייר אורז), כרצועות קטנות המושחלות על מחטי הדיקור, בתוך קופסא ייעודית ועוד. הרעיון הטיפולי של כל הצורות דומה - חימום. המוקסה משמשת במצבים בהם יש "קור" המאובחן על ידי מטפל ברפואה סינית, או במצבים בהם חימום יכול לעזור. 

בעבר בסין, ובמידה מסויימת גם היום, היו מרפאים סינים אשר היו משתמשים אך ורק בטיפול במוקסה. במשך השנים תחום זה התמזג עם הטיפול בדיקור, וכיום הטיפול מתבצע לרוב ביחד עם טיפול בדיקור, כאשר נקודות דיקור מסויימות מחוממות על ידי מוקסה במקום או בנוסף לדיקור בעזרת מחט.  
 
מקובל להשתמש במוקסה במצבים בהם מעורב קור על פי הרפואה הסינית, כמו למשל בכאבי פרקים מסויימים, כאבי בטן, שלשולים, הקאות ועוד.
 
 

טווינא:

מטפל ברפואה סינית בשילוב טיפול טווינא טווינא (מסינית: tui = משיכה, na =  תפיסה) היא שיטה של טיפול סיני במגע המקובלת מזה מאות רבות של שנים בסין. לעיתים מכנים אותה "פיזיותרפיה סינית", מה שנכון למדי מבחינת הטיפול בטווינא- טיפול מקומי חיצוני הפועל דרך מניפולציות והפעלת מגע על השרירים, הרצועות, הגידים, והעצמות.

יחד עם זאת, גישת הטיפול ברפואה סינית מסוג זה שונה למדי, ומתייחסת אל הגוף על פי התפיסה של הרפואה הסינית- מערכת מורכבת של מרידיאנים המכסה את הגוף כולו. 
 
בטווינא עושים שימוש בתנועות ייחודיות בעזרת הידיים, תנועות המאפשרות מגוון של צורות מגע, החל ממגע עדין ואיטי, ועד למגע נמרץ ועמוק, הכל על פי האבחנה הסינית, ובהתאמה למטופל הספציפי ולחומרת התלונה.
 
 

צ'י גונג:


צי' גונג (מסינית: טיפוח הצ'י) הינה שיטה עתיקה של אומנות תרגול בתנועה, הכוללת סדרות רבות של תרגילים בתנועה. 

פסל מטפל ברפואה סינית של  צ'י קונג
הצ'י גונג המוכר כיום הוא אוסף של שיטות שונות שהיו קיימות בסין, חלקן בעלות שמות שונים, למרות שגם כיום ישנם סוגים רבים של צ'י גונג. 

מבחינת הרפואה הסינית החשיבות של הצ'י גונג היא קודם כל כחלק מהרפואה המונעת: תרגול של תנועות עדינות ועגולות המתורגל מידי יום ומתאים לכל גיל. עוזר לשמור על הגמישות והתנועה התקינה של המפרקים, וכן עוזר בשמירה על מצב רוח חיובי ועל הרגשה חיונית. 

חלק מאסכולות הצ'י גונג פיתחו במהלך השנים תרגילים ייעודיים לחיזוק של איברים ומערכות שונות בגוף, ואף תרגילים לטיפול במצבים רפואיים שונים, על פי התיאוריות של
הרפואה הסינית. מה שקירב עוד יותר את הקשר של תירגול צ'י גונג לרפואה הסינית.
 
 

תזונה:

 
תזונה נחשבת לאחת מהשיטות החשובות של טיפול ברפואה סינית. זוהי שיטה חשובה במיוחד מכיוון שהיא מהווה חלק חשוב מה"רפואה העליונה" ברפואה הסינית: רפואה מונעת.
ברגע שהגוף יצא מאיזון באופן מאוד משמעותי יהיה קשה לטפל בו רק באמצעות תזונה, אולם כל עוד הפגיעה אינה גדולה מאוד תזונה נכונה יכולה להועיל מאוד ואף להספיק. 
כמה מהרופאים הסינים הדגולים ביותר בהיסטוריה יעצו במקרים רבים ראשית כל לנסות לטפל בעזרת שינויים בתזונה, ורק אם השינוי בתזונה לא יצר שינוי מספק להתחיל טיפול סיני בשיטות אחרות דוגמת דיקור סיני וצמחי מרפא.
 
אוכל טעים בשילוב רפואה הסינית לשמירה על תזונה נכונה
התזונה על פי הרפואה הסינית, כמו כל הרפואה הסינית, מתבססת על התאמה אישית של התזונה למטופל. 
הסינים הקדמונים לא הכירו כמובן את המונחים המודרנים של פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים וכו', ובמקום זאת הסתמכו על צפייה בטבע שסביבם וחקירה איטית ומתמשכת של השפעת מזונות שונים על האדם. במרוצת השנים נצבר ידע רב לגבי הטבע האנרגטי של כל מזון ומזון, כלומר איזו ריאקציה המזון מעורר בגוף-  האם הוא מחמם, מקרר, או נייטראלי? האם המזון מייבש או מלחלח? האם הוא מוריד מטה או מעלה למעלה את הצ'י? ומה קורה למזון בצורות שונות של בישול? 
 
במקרים קיצוניים קל עבור מטפל ברפואה סינית להבין את האופי של מזון מסויים - למשל פלפל חריף גורם לתחושת שריפה בפה ובגרון, ולכן הוא בעל אופי חם. באופן דומה הסינים הגדירו את כל סוגי המזון שהיו זמינים להם, וכיום אנחנו עושים שימוש בתזונה ככלי להגברת האפקטיביות של הטיפולים וכרפואה מונעת, על ידי התאמה אישית של התזונה למטופל. 

שיאצו:

 
מטפל ברפואה סינית בעזרת שיאצו המשלב לחיצות על מטופלת
שיאצו הינה שיטת טיפול במגע שמקורה ביפן (מיפנית: שי = אצבע, אצו = לחץ).
בשיטה זו מטפל ברפואה סינית משתמש בלחיצות ומתיחות של המטופל באזורים שונים בגוף.
 
ישנן אסכולות שונות בשיאצו, חלקן מתייחסות אל הטיפול בהקשר הפיזיולוגי - מכני שלו, ואחרות מצאו את הדמיון והחיבור לרפואה הסינית, בדומה לטיפול בטווינא.

חיבור זה הוביל לכך שבעשרות השנים האחרונות השיאצו הפך להיות פופולארי ככלי לטיפול על פי עקרונותיו של טיפול ברפואה סינית, ונראה שמשתלב היטב עם ההבנה המסורתית של תפיסת הבריאות והחולי על פי הרפואה הסינית.
Save

לפרטים נוספים צרו קשר