גיא קארו סיגל דיקור סיני

מאמרים

דיקור סיני מקל על כאבים של דלקת מפרקים ניוונית

דיקור סיני מקל על כאבים של דלקת מפרקים ניוונית

מחקר חדש מצא: דיקור סיני מקל על כאבים הנגרמים כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס).

אוסטאוארטריטיס היא הצורה השכיחה ביותר של דלקת מפרקים. המחלה מתבטאת בכאבים, נפיחות, והגבלה בתנועה של המפרקים. מדובר במצב שכיח מאוד. למעשה, בלמעלה ממחצית האוכלוסייה של בני ובנות 65 קיימת עדות רנטגנית לאוסטאוארטריטיס בלפחות מפרק אחד בגוף. עם העלייה בתוחלת החיים עולה באופן טבעי גם שכיחותה של מחלה זו, כך שכיום זהו מצב נפוץ ביותר.

מחקרים קודמים, כפי שכבר פרסמתי בעבר, מצאו שדיקור סיני הוא טיפול יעיל לכאבי פרקים על רקע דלקות ניווניות. מחקר זה הינו סקירה שיטתית (systematic review) ומטא-אנליזה הכוללת 12 מחקרים שנערכו בהשתתפות 1,763 משתתפים. המחקרים בדקו את היעילות של טיפול בדיקור סיני לעומת טיפול בדיקור-דמה (Sham Acupuncture), טיפול קונוונציואלי, ולעומת ללא טיפול.

החוקרים מצאו שטיפול בדיקור סיני מפחית כאבים בצורה משמעותית, משפר את טווחי התנועה, ומשפר את מדדי איכות החיים בהקשר של בריאות (Health related quality of life).

בנוסף, מניתוח המידע מהמחקרים עולה כי קיימת התאמה בין משך הטיפול לבין האפקטיביות שלו לטיפול באוסטאוארטריטיס, כך שטיפול לאורך לפחות 4 שבועות נתן תוצאות טובות, ואילו המשך הטיפול לאורך 10 או 12 שבועות נתן תוצאות טובות עוד יותר.

נתונים אלו מתאימים גם לתוצאות של מחקרים קודמים על דיקור סיני, וגם מאוד מתקבלים על הדעת בהתחשב באופי הכרוני של מחלה זו.

ההפחתה בכאב הייתה המדד אשר השתפר באופן המובהק ביותר ביחס לשיטות האחרות מולן נבדק הדיקור הסיני במחקר זה, ומכיוון שזוהי התלונה העיקרית של רוב המטופלים הסובלים מדלקות פרקים ניווניות, לממצא זה יש חשיבות רבה.

לאור התוצאות של המחקר, החוקרים הסיקו שדיקור סיני הינה שיטה יעילה להקלה על כאבים, לשיפור טווח התנועה של המפרקים, ולשיפור איכות החיים של המטופלים.

תרגום ועריכה: גיא קארו – סיגל

ראה עוד: דיקור סיני בתל אביב

מקור:
Manyanga T., Froese M, Zarychanski R., Abou-Setta A, Friesen C.,  Michael Tennenhouse and Barbara L Shay (2014) Pain management with acupuncture in osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis
BMC Complementary and Alternative Medicine 2014, 14:312  doi:10.1186/1472-6882

עוד מאמרים בנושא

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותי גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור