גיא קארו סיגל דיקור סיני

מאמרים

דיקור סיני (אקופונקטורה) יעיל בהפחתת כאבים אחרי ניתוח

דיקור סיני (אקופונקטורה) יעיל בהפחתת כאבים אחרי ניתוח

במסגרת מחקר שנערך על ידי חוקרים ממחלקת ההרדמה במרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק בארה"ב, ושפורסם ב- British Journal of Anaesthesia, נערכה סקירת מחקרים מקיפה, במהלכה נסקרו נתונים שכללו מחקרים בהשתתפות 1166 נבדקים. המחקרים בדקו את רמות הכאב בקבוצות שעברו טיפול בדיקור אחרי ניתוח, לעומת קבוצות ביקורת ולעומת קבוצות שעברו דיקור-דמה (sham acupuncture). המחקרים בדקו את השפעת הטיפול בדיקור על כאבים שאחרי ניתוח (Postoperative Pain) בניתוחי בטן, ברך, לסת-פנים, ירך, ושיניים.

אבים אחרי ניתוח מהווים אתגר משמעותי עבור הרפואה המודרנית. מטופלים רבים חווים כאב אחרי ניתוח, כאשר 86% מהמנותחים מדווחים על כאב בינוני, חזק, או חזק מאוד. משככי כאב אופיאטיים מהווים את הטיפול העיקרי בכאבים אחרי ניתוח, אבל יש להם תופעות לוואי לא רצויות כגון בחילות, הקאות, נמנום, סחרחורות, גירוד, ירידה בתנועתיות המעיים, ועוד. תופעות לוואי אלו מקשות, ולעיתים אף מעכבות את ההחלמה אחרי ניתוח, ומכך נובע הצורך לחפש פתרונות אחרים לכאבים שאחרי ניתוח.

בסקירת מחקרים (Systematic Review) זו, שנערכה במימון מחלקת ההרדמה של המרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק, נסקרו 126 מחקרים שעסקו בנושא, מתוכם רק 15 מחקרים עמדו בסטנדרטים הגבוהים שהציבו החוקרים. 15 מחקרים אלו נערכו בהשתתפות 1166 מטופלים, מתוכם 668 טופלו בדיקור, ו-498 טופלו בדיקור-דמה.
המחקרים נערכו על מספר סוגים של ניתוחים: שישה מחקרים נערכו על ניתוחי בטן, שני מחקרים על ניתוחי לסת – פנים (maxillo-facial), שני מחקרים נערכו על ניתוחי ברך, מחקר אחד על ניתוחי ירך (hip arthroplasty), מחקר אחד על ניתוחי וטיפולים ליישור שיניים, ומחקר אחד על ניתוחי טחורים (haemorrhoidectomy).

קבוצת המטופלים שקיבלו דיקור אמיתי חוו פחות כאבים באופן משמעותי מאשר הקבוצות האחרות, צרכו פחות משככי כאבים, וכן סבלו פחות מתופעות הלוואי של משככי הכאבים: פחות בחילות, סחרחורות, נמנום, גירודים, ואצירת שתן.

מסקנת החוקרים הייתה שטיפול באמצעות דיקור סיני יכול לשמש כטיפול יעיל בכאבים אקוטיים שאחרי ניתוח.

ראה עוד: דיקור סיני בתל אביב

מקור: Medscape: Acupuncture and Related Techniques for Postoperative Pain: a Systematic Review of Randomized Controlled Trial.
Y. Sun; T. J. Gan; J. W. Dubose; A. S. Habib.

תרגום ועריכה: גיא קארו סיגל.

עוד מאמרים בנושא

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותי גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור