רפואה מערבית או משלימה

רפואה מערבית או משלימה  טרנד הרפואה המשלימה והטיפולים האלטרנטיביים השתלט זה מכבר על הארץ וסחף אנשים רבים בסערה. אנשים רבים תוהים לעתים קרובות האם כדאי להם לפנות אל רופא המשפחה שלהם או אל המרפא האלטרנטיבי כאשר הם חשים ברע והבלבול בין שני התחומים רב ביותר. הכנו עבורכם רשימה של שאלות פופולאריות על מנת לעשות מעט סדר בבלגן. 

מה ההבדל המרכזי בין רפואה משלימה לרפואה מערבית?
באופן עקרוני שני התחומים משיקים זה לזה. ישנם לא מעט רופאים מומלצים ואף רופאים מומחים מתחום הרפואה המערבית שמאמינים בלב שלם כי טיפול משלים יכול לעשות חסד גדול עם המטופלים שלהם ולהפך. חשוב לזכור - "רפואה משלימה" היא ההגדרה של הרפואה המערבית/קונוונציונאלית לכל מה שהוא לא רפואה מערבית/קונוונציונאלית (מבחינת טכניקות אבחון או טיפול(.
 
לאורך השנים טכניקות הנחשבות היום לרפואה משלימה היו חלק אינטגרלי מהרפואה המערבית, ואף להפך – טכניקות הנחשבות היום לחלק מהרפואה המערבית היו מוגדרות כרפואה משלימה בזמנים שונים בעבר.
הרפואה המערבית דהיום שואפת להיות רפואה מבוססת ראיות (Evidence-based medicine), אף שבפועל חלק לא מבוטל מהרפואה אינו באמת כזה. יחד עם זאת, זוהי השאיפה, ולכן מחקרים רבים מבוצעים על שיטות שונות ברפואה המשלימה בכלל, והרפואה הסינית בפרט, על מנת לקרב שיטות אלו אל העולם המוגדר כרפואה מערבית. באופן טבעי, ברפואה הסינית אין חברה מסחרית אשר תפיק ממחקרים אלו רווח כלכלי, ולכן המחקרים שמתבצעים הינם בהיקפים קטנים יחסית ולא תמיד באיכות המחקרית המקובלת.

מהו בדיוק טיפול הוליסטי?

הגישה ההוליסטית רואה באדם מכלול של רגשות, אירועים, רגישויות וחוויות. אי לכך, במידה ואדם ניגש למטפל מתחום הרפואה המשלימה שמתאפיינת בגישה הוליסטית, לרוב המטפל ישאל אותו שאלות בנוגע לאורח חייו, בנוגע לתחומי העניין שלו, הפחדים שלו, מיחושים אחרים שהוא סובל מהם ועוד. הרפואה המערבית אינה מתבססת על הגישה ההוליסטית ולפיכך ישנן התמחויות ותתי התמחויות ספציפיות ביותר כאשר נקודות ההשקה ביניהן מקריות בהחלט. ראיה לכך ניתן לראות למשל במקרים בהם אדם מגיע לרופא מומחה לכף היד ואינו נשאל דבר ולא חצי דבר על מצב הברכיים שלו או על מצב הרוח שלו למשל וזאת שוב, בניגוד לטכניקות הטיפול ששייכות לתחום הרפואה המשלימה. 

באיזו שיטה מומלץ לבחור במקרים השונים?

קצרה היריעה מלהכיל את כל המצבים השונים ואת דרכי הטיפול המומלצות בהם. באופן עקרוני ועל כך מסכימים גם מטפלים מתחום הרפואה המשלימה, בכל הנוגע לאבחון ולמתן דיאגנוזה, הרפואה המערבית לוקחת את המקום הראשון. הציוד האלקטרוני והסורקים האלקטרומגנטיים מסוגלים לנתח כל מצב גופני שהוא ולהעניק למטפל תמונת מצב בהירה בנוגע לבריאותו של המטופל. עם זאת, אין שום מניעה מלגשת במקביל גם למרפא מתחום הרפואה המשלימה וגם לרופא המשפחה כי לעתים נדירות בלבד הטיפולים השונים יתנגשו זה בזה. 

ראה עוד: אקופונקטורה
 

לפרטים נוספים צרו קשר