פציאליס

פציאליס פציאליס, או בשמו הרשמי "שיתוק על שם בל" (Bell`s palsy) הוא תופעה בה מופיע שיתוק פתאומי של מחצית משרירי הפנים.

מדובר בפגיעה בעצב הפנים (Facial nerve) אשר מעצבב את שרירי הפנים. לפיכך אדם הסובל מפגיעה זו יאבד שליטה על שרירי הפנים ויתקשה לבצע תנועות של שרירי הפנים - הבעות פנים, חיוך, עצימת עין, הרמת גבה, נשיקה, וכו'. כמו כן גם יתקשה באכילה ובעיקר בשתיה, והצד הפגוע של הפנים יראה קפוא או נפול.
בנוסף יתכנו סימנים נוספים כגון פגיעה בבלוטות הרוק והדמעות, שינוי בחוש הטעם ובתחושות בפה ובלשון, שינוי בשמיעה באוזן בצד הפגוע (קולות חזקים או חלשים יותר), כאבים באוזן, כאבים בראש או בפנים, תחושת נימול בפנים והפרעות תחושה שונות בפנים (תחושת חום או קור למשל) ותופעות נוספות באזור זה.
הסיבה להופעת השיתוק אינה ידועה. בחלק מהמקרים התופעה מתרחשת ככל הנראה בגלל פגיעה של אחד מהוירוסים ממשפחת ההרפס (הרפס וריצלה, אפשטיין-באר), אולם רוב המקרים נשארים בתחום הלא ידוע, והשערות שונות הועלו ביחס לגורם אפשרי לתופעה.

בכל מקרה של פגיעה כזו חשוב לפנות לנוירולוג, על מנת לשלול מצבים אחרים היכולים להתבטא בשיתוק של מחצית מהפנים - במיוחד ארוע מוחי, אך קיימות גם פגיעות אחרות היכולות להתבטא כך.

פציאליס נחשב כמחלה החולפת מעצמה ברוב המקרים, וברפואה המערבית אין טיפול יעיל למצב זה.
הטיפול הקונוונציונאלי כולל מתן סטרואידים לזמן מה וכן פיזיותרפיה על מנת לעזור לאמן את שרירי הפנים שנפגעו, בנוסף לטיפות עיניים על מנת למנוע נזק לעין עקב הקושי לעצום אותה.
ברוב המקרים יחול שיפור בתוך כשבועיים, עם שיפור הדרגתי במצב. אך בחלק מהמקרים אין שיפור, או שיש שיפור מועט בלבד, והתופעה עלולה להישאר לתקופה ארוכה מאוד או אפילו לתמיד.

דיקור סיני (אקופונקטורה) לפציאליס
דיקור סיני (אקופונקטורה) הוא ככל הנראה הטיפול היעיל ביותר הקיים למצב זה. למרות שעד כה טרם בוצעו מחקרים איכותיים שבדקו את יעילות הטיפול בדיקור, אני יכול לתרום מנסיוני במצב זה, ומהנסיון של אלפי שנים של הרפואה הסינית - דיקור סיני יעיל ביותר בטיפול בפציאליס.
הטיפול בדיקור סיני למצב זה מתבצע באמצעות דיקור נקודות בידיים וברגליים (לא דוקרים נקודות דיקור בפנים), והשיפור במצב הוא מיידי!
מטופלים רבים נשארים סקפטיים ומתקשים להאמין שתוצאות כאלו ייתכנו, אולם השיפור בתנועתיות הפנים מתרחש בתוך שניות מרגע הכנסת המחטים לנקודות הדיקור, והתוצאות הן מוחשיות ומעבר לכל ספק.
עם כל טיפול ממשיך השיפור, כאשר קצב השיפור תלוי בעיקר במצב הכללי של המטופל - צעירים, בריאים, וחזקים יישתפרו לרוב מהר יותר ממבוגרים וחלשים, אולם השיפור הוא ברור ועקבי,  עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד בכל המצבים.
חשוב להתחיל בטיפול זמן קצר ככל הניתן לאחר הופעת השיתוק, אולם ניתן לטפל גם זמן רב לאחר ההופעה, רק שאז משך הטיפול יהיה ארוך יותר.

דיקור סיני לפציאליס
                    דיקור סיני לפציאליס - לפני  
דיקור סיני לפציאליס - אחרי
                             דיקור סיני לפציאליס - אחרי

ראה עוד: דיקור סיני בתל אביב
| דיקור סיני בטבריה ועמק הירדן
SaveSave

לפרטים נוספים צרו קשר